Krásná Lípa - Pivovar Falkenštejn

Historie
Otevřením Pivovaru Falkenštejn (Křinického pivovaru) bude obnovena po mnoha desítkách let tradice vaření piva ve městě Krásná Lípa, jež se nachází na pomezí Českosaského Švýcarska a Lužických hor. Starý pivovar byl v 60. letech zbourán, a proto jsme se rozhodli přenést výrobu přímo do centra města na Křinické náměstí, do bývalého měšťanského domu, který historicky sloužil jako zájezdní hostinec. K rozhodnutí založit pivovar a vyrábět pivo v tomto severním koutu Čech vedl nejenom blízký vztah zakladatelů k tomuto blahodárnému nápoji, ale také jejich osudová náklonnost k výjimečnému regionu Česko-Saského Švýcarska. Dej bůh štěstí!

Výroba piva
Náš cíl je prostý. Mít a udržet vynikající kvalitu piva. S respektem k tradici a čistotě postupů uplatňovat jen poctivou řemeslnou práci a nepoužívat žádné dodatečné úpravy. K naplnění cíle se snažíme trvale zajistit 5 hlavních věcí: (i) kvalitní vstupní suroviny, (ii) osvědčené recepty a dodržování tradičních technologických postupů, (iii) kvalitní technologie, umožňující dokonalou kontrolu nad výrobním procesem, (iv) přísné dodržování zásad hygieny a sanitace a (v) zapálené lidi, kteří se o pivo starají.
Spodně kvašené české ležáky vaříme dekokčně dvourmutovým způsobem. Vaříme v 5 hl varně, piva prokvašujeme ve 10hl spilkách a necháváme ho v chladu měsíc dozrávat v 10hl ležáckých tancích. Slad nakupujme v tradiční české rodinné sladovně, s klasickou humnovou technologii výroby sladu s převahou ruční práce. Chmelíme zejména žateckým poloraným červeňákem. Vodu čerpáme z řádu – díky čistotě prostředí Českého Švýcarska a malé tvrdosti je voda bez jakýchkoli dalších úprav vynikající pro vaření piva. Kvasnou kulturu používáme živou z okolních větších pivovarů. Ing. Oldřich Koza, zkušený a respektovaný pivovarský odborník, z pozice vrchního sládka připravuje tradiční receptury a dohlíží nad výrobními postupy. Sládkem je Martin Meltzer, absolvent Střední průmyslové školy potravinářských technologií z Podskalské.

Sociální podnik
Region, ve kterém pivovar stojí, není jen „České Švýcarsko“, které je milovníky přírody a krajiny pískovcových skal vyhledáváno jako turistický cíl, ale také oblast bývalých Sudet, která po odsunu původního německého obyvatelstva dlouhodobě bojuje se sociálně-ekonomickými problémy.
Projekt “Křinický pivovar Krásné Lípa” byl proto spolufinacován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného operačního programu a pivovar založen jako sociální podnik, jehož veřejně prospěšným cílem je podpořit místní ekonomiku, udržitelný cestovní ruch a přispět ke snižování nezaměstnanosti. Jedním z důležitých znaků pivovaru je tvorba pracovních míst pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním, kterých hodlá zaměstnávat 50% z celkového počtu zaměstnanců. Pivovar je vybudován v bezbariérovém standardu a firemní kultura pivovaru se vyváří tak, aby byla respektována autonomie všech zaměstnanců. Kvalitní produkty pivovaru mají za cíl podpořit cestovní ruch a oživit lokální ekonomiku postiženého regionu. Pomoc s výběrem znevýhodněných osob a následnou pracovní asistenci pomáhat zajišťovat Agentura Pondělí, která nabízí v regionu sociální služby, a je i partnerem projektu.


Po - Čt: 11:00 - 22:00
Pá - So: 11:00 - 23:00
Ne: 11:00 - 22:00

Adresa: 

Pivovar Falkenštejn
Křinické náměstí 7/12
407 46 Krásná Lípa
Česká republika
50° 54' 50.616" N, 14° 30' 27.8892" E