Mikulášovice

Město Mikulášovice je dosud málo známým výchozím místem do Českosaského Švýcarska od severu. V sedm kilometrů dlouhé obci, která kopíruje Mikulášovický potok, návštěvníci narazí na mnoho pozůstatků průmyslové éry a najdou i řadu cenných církevních staveb.
Obec vznikla patrně v době německé kolonizace ve 13. – 14. stol. jako osada uhlířů. První zmínka je z roku 1446 (Nickelsdorf). Mikulášovice byly na město povýšeny roku 1916, jako jedna z největších vsí Rakouska–Uherska (7 000 obyvatel). Po odsunu německého obyvatelstva došlo k mnohaletému úpadku obce, která už nikdy nebyla osídlena v předválečném měřítku. Mezi místními firmami však přetrvala někdejší tradice nožířské a textilní výroby.

Co byste měli vidět

Kostel sv. Mikuláše - dominanta města, stojící v jeho centru. Dnešní podoba je z let 1743–1750. Z původní stavby se dochovala kaple Panny Marie na východní straně dnešního kostela. Zajímavostí jsou zdejší varhany, údajně jedny z největších v Čechách.

Bývalá hvězdárna - nenápadná budova naproti kostelu. Postavil ji lékárník Adolf Krause (zemřel 1939), jehož koníčkem byla záliba v astronomii a byl mimo jiné členem Světové astronomické společnosti. V 60. letech 20. století bylo potvrzeno, že Krauseho astronomická pozorování přinesla ve své době mimořádné výsledky.

Tanečnice s rozhlednou (597 m) - po Hrazeném druhý nejvyšší bod Šluknovského výběžku. Na vrcholu stojí od roku 1905 osmiboká kamenná rozhledna, nejsevernější v Čechách. Poskytuje kruhový rozhled do širokého okolí, a řadí se tak k nejlepším vyhlídkovým bodům v oblasti. 26 m vysoká věž je otevřena celoročně.

Smírčí kříž - nedaleko Zlodějské cesty u osady Tomášov (místní část obce). Kamenný kříž byl vytesán na památku tragického úmrtí v roce 1753.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově - poutní místo nad Vilémovským potokem v místní části Dolina. Kostel byl postaven v letech 1726–1731 poblíž studánky s léčivými účinky (1646).

Kaple Nejsvětější Trojice - pískovcová trojboká kaple pochází z roku 1741, leží při silnici směrem z Mikulášovic do Brtníků.

Železniční viadukt ve Vilémově - 34 m vysoký most o délce 190 m nad Vilémovským potokem. Byl postaven v letech 1903–1904  a ve své době byl nejvyšším železničním viaduktem v Rakousku-Uhersku.

Weifberg (478 m) - rozhledna vzdálená 1 hodinu po Mikulášovické cestě. Vybudována byla roku 2001. Kruhový výhled, věž je přístupná celoročně zdarma.

Hinterhermsdorf - letovisko a horská obec v zadním Saském Švýcarsku. V obci je řada udržovaných podstávkových domů, muzeum s expozicí interiéru podstávkového domu a života v něm ve 20. století.

Víte, že…

…v obci jsou tři nádraží? Zastávka Mikulášovice horní nádraží na východním konci obce a na západním pak Mikulášovice dolní. Nejlepším výchozím místem pro výlety je zastávka Mikulášovice střed. Vznik nádraží souvisel s průmyslovým rozmachem zdejších obcí v 19. století a stavbou Severočeské průmyslové dráhy v roce 1901. Dráha vedla z Rumburku přes Panský a Brtníky do Mikulášovic.

…Mikulášovice stály u zrodu nožířského průmyslu v Čechách? U počátku rozkvětu výroby nožů v 18. století byl místní obchodník Ignaz Rösler. V obci se vyráběly nejen nože, ale i kordy, břitvy a chirurgické nástroje. Největší slávu zažila výroba nožů v časech 1. Světové války a po jejím skončení. Obci se přezdívalo „český Solingen“. Výroba nožů (např. známé rybičky) se udržela až do dnešních dnů.

Adresa: 

407 79 Mikulášovice
Česká republika
50° 57' 58.0212" N, 14° 21' 38.4732" E

Kategorie: 

  • Obce